Baharatların Dünyası

6metrekare_baharat_3

İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan baharat kullanımı insanoğlunun merakını ve açlığını bastırmanın yanı sıra gıdaları saklamak ve hoş bir aroma vermek için de kullanılmıştır. Baharatlar eski zamanlarda altın kadar değerliymiş ve ülkelerin birbiriyle savaşmasına sebep olmuş. Baharatların, Amerika’nın keşfinin sebebi bile olduğu söylenir.

Günümüze kadar ulaşmış eserlere bakılınca bir çok medeniyette baharatın kullanıldığı görülmektedir. Mısır’daki piramitlerde rastlanan hiyerogliflerde, piramit işçilerinin güç kazanmak için soğan ve sarımsak yedikleri resmedilmiştir.  Yunanlı hekim Hipokrat baharat karışımı kullanarak 400’e yakın ilaç yapmıştır. Orta Çağ’da nüfusun artması ve baharata karşı olan ilginin artması yeni baharat yollarının keşfine ve bu keşifler ile baharatların paylaşılamamasından dolayı “Baharat Savaşları”na sebep olmuştur. Kısacası baharatların, dünyanın siyasi, ekonomik ve kültürel olarak değişmesinde büyük rol oynadığı söylenebilir.

6metrekare_baharat_26metrekare_baharat_1

Biz de çift olarak kendimizce baharatların bu büyülü yolculuğunda yerimizi aldık. Marketleri ve aktarları gezerek daha önce kullanmadığımız baharatları aldık ve hala yeni keşiflerin peşinde koşuyoruz. Aslında bizim de baharata olan ilgimiz yemek yapmaya başlayınca başladı. Bir yemek yapıyorsunuz ve çoğu zaman yemeği baharatlarla tatlandırmanız gerekiyor. İlk başta biz de hangi baharat hangi gıdalarla kullanılır bilmiyorduk tabi ki. Gıdaların mantığını anlamaya başladıktan ve baharatların aromalarını tanıdıktan sonra baharatları nasıl kullanacağımızı öğrenmeye başladık. Tek başınayken tatsız ve yalnız bir gıdayı baharatlarla eşsiz lezzetli bir yemeğe dönüştürebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece merak etmek ve baharat çeşitlerini alıp yemeklerinizde denemek.

Kadraja sığdırabildiğimiz baharatlarımız resimde mevcut. Bunun yarısı kadar daha farklı çeşitte baharatımız da mevcut. Her biri bizim için dost gibi. Nerede ve nasıl kullanacağımızı huylarını suylarını biliyoruz, öğrenmeye devam ediyoruz 🙂 Baharatlıklarımızı düz cam olarak seçtik. Bu sayede baharatların o rengarenk cümbüşü gözümüzün önünde duruyor 🙂 Beyaz bir kalemle baharatların isimlerini kendimize göre yorumladık ve rastgele şekiller çizdik 🙂 Gayet eğlenceli oldu.

Tamamen kendi zevkimize göre harmanladığımız ve “6metrekare Special” olarak adlandırdığımız bir baharatımız da var. Siz de sevdiğiniz baharatları kullanarak doğru oranda karıştırıp kendi special baharatınızı yapabilirsiniz 🙂

6metrekare_baharat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir