Ev Ekmeği

evekmeğigörsel

Sanıldığı aksine evde ekmek yapmak zor bir işlem değil. Test ettik onayladık 🙂 Sadece mayalanma süreçleri biraz uzun sürüyor. Hazırlama ve pişirme süresi en fazla 45 dakikalık bir işlem. Koruyucu madde katkısı olmadığından evde yapılan ekmek çok daha sağlıklı olacaktır. Ekmeğinizin içine istediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz. Biz bu sefer sade yaptık. Denemenizi tavsiye ederiz 🙂

 

Round_Clock_512 Yapılış Süresi : 45dk.               Knife_fork_and_plate_512 Servis : 4 Kişilik               Big_Star_512 Zorluk Derecesi : Orta Seviye

Ingredients_list_512 Malzemeler

* 500gr. un

* 1 tatlı kaşığı tuz

* 7gr. kuru yama

* 300ml. iyi su

* Bir tutam susam

 

Cauldron_Chef_512 Nasıl Yapılır?

evekmeği

Derin bir kaba 500gr. unumuzu eklemekle ekmeğimizin yapımına başlıyoruz. Aldığınız un paketinin yan tarafında yer alan protein değeri 10,5 ve üzeri ise ununuz ekmek yapmaya uygundur. Un alırken bu değere dikkat edebilirsiniz. Biz normal un kullandık. Farklı çeşitlerde un kullanmak size kalmış.

Unun üzerine tepeleme bir tatlı kaşığı tuz ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Kuru mayamızı un ve tuzu iyice karıştırdıktan sonra eklemeye dikkat edelim. Maya ve tuzu aynı anda karıştırmayın. 7gr. mayamızı ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Kuru maya paketleri normalde 10gr.’lık paket şeklindedir. 7gr.’ı da paketi baz alarak ekleyebilirsiniz.

Un, tuz ve maya karışımına 300ml. oda sıcaklığında iyi suyumuzu ekliyoruz. Sakın çeşme suyu kullanmayın.

Karışımımızı yaklaşık 10 dakika kadar yoğuralım. Hamurun olup olmadığını anlamak için; parmağınızı hamura batırın. Batırdığınız çukur geri geliyor ise hamurunuz olmuş demektedir. Eğer gelmiyorsa gelinceye kadar yoğurmaya devam edin.

evekmeği_1

Hamurunuz olduktan sonra streç film ile hava almayacak şekilde güzelce kapatın ve oda sıcaklığında ne serin ne de sıcak bir köşede 2 saat kadar mayalanmaya bırakın.

evekmeği_2

2 saat sonunda hamurunuz kendi büyüklüğünün yaklaşık 1,5 – 2 katı olacaktır. Bu durumda hamurunuz 2.mayalanma evresi için hazır duruma gelmiş demektir.

Hamurunuzu kaptan çıkarıp tekrar hızlı bir şekilde yoğurun. Buradaki amaç hamurun daha homojen hale getirmektir. Ekmeğinize eklemek istediğiniz malzemeler varsa bu aşamada ekleyin.

evekmeği_3

Hızlı şekilde 2.kez yoğurduğumuz hamurumuzu bir kaba almadan önce hangi kapta pişirecek iseniz o kabı güzelce zeytinyağı ile yağlayın. Hamurunuzu kabınıza koyun ve üstüne istediğiniz gibi şekil verin. Biz sadece bıçakla çizik attık ve üzerine susam ekledik. Burada istediğiniz kabı kullanabilirsiniz. Kek kalıpları veya dikdörtgen kaplar işinizi görecektir. Biz hiç uğraşmadan yanmaz saplı tavaya koyduk 🙂 Hamurunuzun üzerini bir bez ile kapatarak 1 saat kadar daha mayalanmaya bırakın. Yani mayalanma için toplamda 3 saatlik bir zamana ihtiyacımız var.

evekmeği_4

2.mayalanma aşamasından sonra hamurumuz tavamızı neredeyse kaplamış 🙂 Önceden ısıtılmış 200 derece fırına atıp 30 dakika pişiriyoruz. Ekmeğimizin daha nemli olmasını sağlamak için iki farklı işlem yapabilirsiniz:

  1. Kahve fincanına sıcak su koyup fırınınızın alt kısmına koyabilirsiniz.
  2. Eğer 1. işlemi yapmaya üşenir iseniz bir adet buzu fırınınızın içine atın.

30 dakika sonunda ekmeğinizi fırından çıkarın. Dumanı üstünde ekmeği hemen yemek isteyeceksiniz 🙂 Ancak tavsiyemiz bir 15 dakika kadar ekmeğinizi altı hava alacak şekilde dinlendirmeniz. Ekmeği dinlendirirken altının hava almasına dikkat edin. Aksi takdirde alt kısmı nemlenecek ve ıslanacaktır. Izgara şeklinde altlığınız varsa işiniz kolay. Eğer yoksa fırınınızın ızgarasını çıkarın ve ekmeği üstünde dinlendirin 🙂

Afiyet olsun.

 

Pencil_on_a_notes_paper_512 Bonus : Ekmeğinizi dinlendirdikten sonra dilimleyin. Taze süzme mandıra yoğurdunu ekmeğin üzerine sürün. Yoğurdun üstüne kırmızı Arnavut biberi serpip çok az zeytinyağı gezdirin. Küçükken anneannem köy ekmeği yapar ve kendi ineklerinden hazırladığı süzme yoğurdu ekmeğin üzerine sürüp bizlere verirdi 🙂

Bir Cevap Yazın