Ev Yapımı Magnum

onecikarilmisgorsel

Eğer evde ufaklıklar veya kendini ufaklık hisseden yetişkinler var ise ev yapımı magnum tarifimizi deneyin 🙂

 

Round_Clock_512 Yapılış Süresi : 15dk.               Knife_fork_and_plate_512 Servis : 2 Kişilik               Big_Star_512 Zorluk Derecesi : Çok Kolay

Ingredients_list_512 Malzemeler

* 300gr. sade dondurma

* 80gr. bitter çikolata

* 80gr. sütlü çikolata

* 1 avuç badem

* 6 adet dondurma çubuğu

 

Cauldron_Chef_512 Nasıl Yapılır?

evyapimimagnum

Ev yapımı magnum dondurmamız için biz sade Maraş Dondurması’nı seçtik. Siz dilerseniz farklı bir dondurma da kullanabilirsiniz. Üzerini çikolata ile kaplayacağımız için kakaolu veya çikolatalı bir dondurma tercih etmeyin.

Dondurmaları dondurma kaşığı ile 6 adet top şekline getiriyoruz. Dondurma çubuklarını yaptığımız dondurma toplarına takıyoruz. Dondurma çubuğunuz yok ise ona benzer farklı ürünler kullanabilirsiniz. Biz tahta adana şiş çubuklarını ikiye kırarak yaptık 🙂 Dondurmalarımızı hazırladıktan sonra hemen dondurucumuza geri koyuyoruz.

evyapimimagnum_1 evyapimimagnum_3

Çikolatalarımızı ayrı olarak iki cam kaseye alıp benmari usulü yavaşça eritiyoruz.

Benmari usulünü bilmeyenler için kısa bilgi: Bir tencereye kaynamış su konur ve ocağın altı yakılır. Isıya dayanıklı bir cam kase altı suya değmeyecek şekilde tencerenin üzerine konur. Eritilecek malzeme de kaseye eklenir. Bu şekilde pişirmeden malzeme eritilmiş olur.

evyapimimagnum_4
evyapimimagnum_5

Çikolatalarımız eridikten sonra ocağın altını kapatın ve soğumaya bırakın. Oda sıcaklığında soğusun, buzdolabına koymayın.

Çikolatalarımız soğurken bir avuç bademi blender’a atıp biraz iri kalacak şekilde çekin. Badem yerine farklı kuruyemişler de kullanabilirsiniz. Fındık, antep fıstığı, ceviz… gibi.

evyapimimagnum_6

Çikolatalarımız oda sıcaklığına geldikten sonra hızlı bir şekilde dondurucudaki dondurma toplarını çıkarıp önce çikolataya sonra badem kırıntılarına bulayın. Bu işlem sırasında biraz hızlı olmanız gerekecek. Vakit kaybetmeden dondurma toplarını hemen dondurucuya koyun.
evyapimimagnum_7
evyapimimagnum_8

Çikolatalar iyice donuncaya kadar dondurucuda bekletin. Evdeki ufaklıklar rahat bırakmayacaktır ama biraz sabretmeleri gerekecek 🙂

Dondurma toplarınız iyice katılaştıktan sonra servise hazır 🙂

evyapimimagnum_9

Bu da bedava çıkan çubuğumuz 🙂
evyapimimagnum_10

 

 

Pencil_on_a_notes_paper_512 Bonus : Kalan çikolatalarınızı karıştırıp içine 2-3 adet petibör bisküviyi ufalayın ve güzelce karıştırın. Karışımı ufak çikolata topları haline getirin ve buzdolabınıza atın. Daha sonrasında yapılacak atıştırmalar için güzel bir alternatif 🙂
evyapimimagnumbonus evyapimimagnumbonus_1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir