Peynirli Omlet

peynirliomlet

Haftanın en güzel günüdür pazar. Bu güzel güne başlamak için ise en süpersonik kahvaltı ise Cheddar ve Van Otlu Peynir’i ile yapılan doğu batı sentezi omlettir! Yanında mevsim yeşillikleri, taze süzme yoğurt ve zeytin çeşitleri ile hem sağlıklı hem de enerji veren hesaplı ve basit bir tarifi mutlaka deneyin deriz.

Round_Clock_512 Yapılış Süresi : 20dk.               Knife_fork_and_plate_512 Servis : 2 Kişilik               Big_Star_512 Zorluk Derecesi : Çok kolay

Ingredients_list_512 Malzemeler

* 2 adet yumurta

* 150gr. cheddar peyniri ve van otlu peyniri

* 250gr. mantar

* Nane, arnavut biber, kekik

 

Cauldron_Chef_512 Nasıl Yapılır?

peynirli omlet (1)

İlk olarak yumurtaları bir kaba alın ve çırpmaya başlayın. Çok fazla pürüzsüz olmasına gerek yok. Peynirleri ve baharatları koyduktan sonra da tekrar çırpacağız zaten.

 

peynirli omlet (2)

Çırptığınız yumartalara Cheddar ve Van Otlu Peyniri’ni elinizle ufayalarak ekleyin. Biz burada doğu batı sentezi yapalım istedik 🙂 Dilerseniz siz buzdolabınızda hangi peynir varsa veya hangi peynirleri seviyor iseniz onları ekleyebilirsiniz. Sonuçta omlet yapıyoruz ve sınırlarımız yok!

 

peynirli omlet (4)

Peynirlerimizi ekledikten sonra birer çay kaşığı kadar veya siz ne kadar ister iseniz nane, kekik ve arnavut biberini kasemizin içine koyup tekrar karıştırıyoruz.

 

peynirli omlet (3)

Karışımımızı hazırladıktan sonra mantarlarımızı kalın olmayacak şekilde dilimliyoruz. Tavsiyemiz mantarları çok ince doğramayın. Biraz kalın olması mantarların kaybolup gitmesini engelleyecek ve ağzınıza gelecektir.

Mantarları doğramaya başlamadan önce tavanıza bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı koyup ocağınızın altınızı yakarsanız siz mantarları doğrarken yağımız ısınmaya başlamış olacaktır.

peynirli omlet (6)

Mantarları yaklaşık 8-9 dakika pişirebiliriz. Biz biraz diri kalmasını istediğimiz için az pişirdik. Siz kendiniz nasıl seviyor iseniz o şekilde pişirebilirsiniz.

 

peynirli omlet (7)

Mantarları istediğimiz kıvamda pişirdikten sonra yumurtalı karışımımızı ekliyoruz ve 1-2 dakika karıştırdıktan sonra tavamızın kapağını kapatıyoruz. Genelde kapağını kapatmayız. Ancak emin olun kapağını kapatıp pişirmek büyük bir fark yaratacaktır. Yumurtalar ve peynir daha hızlı pişiyor ve suyunu kaybetmiyor. yaklaşık 8-9 dakika kapağı hiç açmadan pişirin. Daha sonrasında dındırıdııınnnnn! Omlet hazır. Servis tahtanıza diğer kahvaltılıklarınız ile birlikte omletinizi alıp pazar kahvaltınızın keyfini çıkarabilirsiniz 🙂

 

peynirli omlet (9)

peynirli omlet (10)

 

Pencil_on_a_notes_paper_512 Bonus : Fazla mantarlarınızı buzdolabı poşetine koyun ve dondurucunuza atın. Başka bir omlet hazırlarken veya mantarlı bir yemek yaparken dondurucudan çıkarın. Çözülmesini beklemenize gerek yok. İhtiyacınız kadar olan kısım çok kolay şekilde birbirinden ayrılıyor. Dondurucu, buzdolabının en kullanışlı bölümüdür 🙂

 

peynirli omlet (5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir