Sebzeli Çin Böreği

çinböreği

Ne mutlu bana ki eşim börek yapmayı biliyor ve ailemiz dağılmaktan kurtuldu! 🙂 Hatta bırakın Türk böreğini kendini aşarak Çin böreği yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na çok teşekkür ediyoruz ulvi fikirleriyle bizi aydınlattığı için 🙂

 

Round_Clock_512 Yapılış Süresi : 45dk.               Knife_fork_and_plate_512 Servis : 2 Kişilik               Big_Star_512 Zorluk Derecesi : Biraz Zor

Ingredients_list_512 Malzemeler

* 2 adet yufka

* 2 adet yumurta sarısı

* 2 bardak galeta unu

* 1.5 su bardağı kızartmalık yağ

* 1 adet soğan

* Yarım adet lahana

* 2 adet havuç

* 1 adet kabak

* 1 adet kapya biber

* Bir kaç sap taze soğan

* 2 yemek kaşığı soya sosu

* Tuz, karabiber, pul biber, kekik

 

Cauldron_Chef_512 Nasıl Yapılır?

Belki de bu böreğin en zor kısmı sebzeleri doğrama aşamasıdır. Tüm sebzeleri jülyen doğruyoruz. Böreğin şekli itibariyle sebzeler için en uygun doğrama biçimi budur. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey şu ki tüm dilimler aynı uzunlukta ve kalınlıkta olmalıdır. Böreği yerken dişinize katı sebze gelmesini istemezsiniz 🙂

Böreğimizin harcı için önce soğanlarımızı sonra da diğer sebzelerimizi vok tavada sotelemeye başlıyoruz. Harcınızın çok sulanmaması ve pişme süresinin çok uzamaması için sulu sebzeleri daha önceden doğrayıp suyunu salana kadar bekleyebilirsiniz. Sebzelerimiz yumuşamaya başladığında tuz, karabiber, pul biber ve kekiğimizi ekliyoruz.

Sıra geldi en zevkli kısma; sebzeleri zıplatmak 🙂

Son hamleyi yapmadan önce tüm baharatın ve sebzelerin daha iyi karışması için tavayı zıplatalım. Tüm malzemeyi tavayı tuttuğunuz sap kısmının tam karşısında toplayın. Bu karşı ucu ateşe biraz daha yaklaştırın (eliniz ve tavanın sapı daha yukarıda olacak). Tavayı kendinize doğru çekerken hızlı bir hamleyle tüm sebzeleri havaya zıplatın hepsi bu kadar 🙂 Bu taktiği sebze ya da et soteledikçe kendinize göre geliştireceksiniz.

Sebzelerin rengi değişince soya sosumuzu da ekleyip ocağı söndürüp harcı soğumaya bırakıyoruz.

Diğer yandan yufkalarımızı sigara böreği saracakmışız gibi dilimliyoruz. Çoğu tarifte böreğin daha yumuşak olmasını sağlamak için yufkanın iç yüzüne yumurtalı yağ karışımı sürerler ancak hem içinde hem dışında yumurta olacağı için yumurta tadı sebzelerin tadının önüne geçiyor o nedenle biz yufkayı hiç ıslatmıyoruz. Sebzelerin suyu ile de yeterince yumuşak oluyor zaten.

Harcımız soğuyunca tüm yufkaları sarmaya başlıyoruz. İnanın şekli hiç önemli değil. Harcınızı börek iki parmak kalınlığında olacak şekilde koyabilirsiniz. Çok sıkı sarmamaya özen gösteriyoruz.

Sardığımız yufkaları önce yumurta sarısına sonra da galeta ununa bulayarak daha önceden kızdırdığımız yağın içine atıyoruz. İki yüzünü de maksimum 2 dakika kızartıyoruz. Zaman yağınızın kızgınlığına göre artabilir ya da azalabilir.

Kızaran böreklerimiz servise hazır.

Son dokunuş; ince ince kıydığınız taze soğanları servis tabağına aldığınız böreklerin üzerine serpiştirin.

 

盂兰盆胃口好 – Afiyet Olsun 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir